Pokud máte dostatečné znalosti a zkušenosti a rozhodli jste se, že si betonový plot namontujete sami, rádi vám poradíme pomocí tohoto návodu na stavbu betonového plotu svépomocí.
Stavba betonového plotu – co je potřeba
Pro stavbu betonového plotu budete potřebovat:
- betonové desky – s jednostranným či oboustranným vzorem, šedé či pískové barvy…
- betonové sloupky – hladké, či se vzorem jako na betonových deskách
- zemní vrták a nebo krumpáč a rýč pro hloubení děr pro betonové sloupky
- stavební provázek
- roxory nebo něco obdobného (kolíky, latě) s délkou minimálně o 30 cm delší, než je plánovaná výška plotu pro upevnění stavebního provázku
- beton, resp. směs pro přípravu betonu
- distanční podložky
- kladivo
- stavební lepidlo
Zpočátku je návod shodný pro oba dva postupy stavby. V průběhu se manuál rozdělí na dvě linie – dle vybraného stylu stavby betonového plotu.
Vyměření pozemku – stavba betonového plotu svépomocí.
Vyměření pozemku
Jako první je potřeba určit si hranice svého pozemku, díky nim pak určíme kudy povede námi budovaný plot. Použijeme na to 2 roxory a provázek. Spodní provázek napneme 10-20 cm nad zemí. Horní provázek napneme zároveň s předpokládanou výškou plotu.
Vyhloubení děr pro betonové sloupky
Na vyhloubení děr v nekamenitém terénu můžeme použít zemní vrták. Pokud narazíme na kamenitý terén, tak je potřeba použít krumpáče, lopaty a rýče. Díry budeme hloubit s průměrem minimálně 25 cm do hloubky 80 cm (nebo do hloubky, která je stejná jako délka patky sloupku + 30 cm). Střed děr bude 200 cm (měřeno mezi drážkami ve sloupcích) případně jinak dle velikosti – šířky Vašich betonových desek.
Nyní jsou dvě možnosti:
- Zabetonovat všechny betonové sloupky a nechat vytvrdnout beton. Poté shora naskládat betonové desky.
- Zabetonovat první sloupek a zboku do něj naskládat betonové desky a přiložit druhý sloupek
Stavba plotu
Varianta č. 1: betonujeme všechny sloupky najednou
Vykopanou díru si vyplníme z 30 cm betonem, na tuto vrstvu betonu posadíme betonový sloupek zkontrolujeme jeho kolmost ve dvou směrech a doplníme zbytkem betonu. Beton zhutníme a počkáme minimálně týden pro vytvrdnutí betonu. Je nutné dodržet rozteč 200 cm mezi drážkami ve sloupcích. K tomuto rozměru si připočtěte vůli, která by měla být minimálně 5 mm. Maximum je pak 12 mm. Pro tento účel může dobře posloužit dřevěná lať s délkou např. 201 cm, díky které můžeme stále kontrolovat rozteč.
Po vytvrdnutí betonu si všechny desky budeme zasouvat shora, mezi jednotlivé betonové desky nanášíme lepidlo, které zabrání nevzhledným mezerám a zajistí 100% neprůhlednost. je tedy potřeba za prvé dobře měřit při betonování sloupků a za druhé hodně zvedat, protože desky musíme zvednout až nad sloupky, nasunout do drážek a pomalu spouštět na zem.
Varianta č. 2: – skládáme všechny desky najednou při betonování sloupků
Tady opět platí, že první díru vyplníme z 30 cm betonem, na tuto vrstvu si posadíme betonový sloupek, zkontrolujeme jeho kolmost, díru betonem doplníme a beton zhutníme. Vezmeme si druhý sloupek, opět 30 cm vyplníme betonem, sloupek na tuto vrstvu posadíme a z jedné třetiny díru doplníme. Sloupek odklopíme v podélném směru tak, aby se nám do něj pohodlně daly naskládat jednotlivé betonové desky.
Do drážky prvního sloupku tedy naskládáme všechny betonové desky. Mezi jednotlivé betonové desky dáváme stavební lepidlo, to proto, aby nevznikly mezi deskami průsvitné mezery.
Poté co naskládáme všechny desky na sebe, tak sloupek opět přiklopíme, jeho díru doplníme betonem a pořádně zhutníme. Takto pokračujeme dále až do konce plotu.
V obou případech bychom měli dosáhnout rovného betonového plotu, který budeme v dalším kroku ladit.
V průběhu tuhnutí betonu se může stát, že betonové desky lehce sednou a bude potřeba je dorovnat do jedné výšky. To provedeme tak, že pomocí páčidla betonové desky zespoda nadzvedneme a vypodložíme.
Pokud budeme mít štěstí, tak betonové desky nesednou a přechozí krok můžeme přeskočit – vždy se budeme muset věnovat i vymezení vůle betonové desky v drážce betonového sloupku.
Drážka v betonovém sloupku je totiž vždy o něco širší a to proto, aby nám betonová deska šla dobře zasunout. Tuto vůli je tedy třeba vymezit, protože vlivem větru by mohly jednotlivé desky pracovat a to by vedlo k tomu, že by nám betonový plot ve větru klepal. Toto vymezení se provádí pomocí plastových čtverečků s různou tloušťkou. Tyto čtverečky se zatloukají do sloupků v místech, kde na sebe navazují jednotlivé desky. Tím je plot dokončen. Gratulujeme.
Čerstvě postavený betonový plot s výškou 200 cm a délkou 10 m. Nejžádanější šedá barva a klasické provedení vzoru – lámaný kámen – všechny vzory betonových desek zde
Stavba betonového plotu ve svahu
Jak instalovat betonový plot v případě, že máme pozemek ve svahu? Pro montáž betonového plotu ve svahu opět existují 2 postupy.
Varianta č. 1: stavba betonového plotu ve svahu pomocí výřezu v desce
V případě, že terénní úskok má do 40 cm, tak můžeme spodní desku seříznout flexou (úhlovou bruskou) a diamantovým kotoučem pod úhlem, který kompenzuje námi požadovanou výšku. Takto můžeme kompenzovat odskok do maximální výšky 30 cm.
Varianta č. 2: stavba betonového plotu ve svahu pomocí odskoků
Svah budeme kompenzovat tak, že si zakoupíme delší betonový sloupek – z jedné strany uděláme odskok a betonová deska bude začínat níže, z druhé strany bude betonová deska naopak začínat výše. Odskoky můžeme mít jaké si je uděláme, pokud by vycházely příliš velké, lze nabídnout i kompenzační betonové desky o výšce 25 cm.